Jak si správně vybrat sekačku

Jak si správně vybrat sekačku

Pomalu ale jistě se k nám řítí letní sezóna a všem zahrádkářům a chatařům přináší mnoho radostí ale i starostí. Jednou z těch zmíněných starostí je i péče o nás trávník před domem či na chalupě, chatě a prostě kdekoliv jinde. Péče o trávník není pouze stylizační potřebou, nebudeme-li se o svůj trávník správně starat, místo krásně a měkké trávy nám tam porostou různé druhy trav, které tak příjemné nejsou.

Abychom se o svůj trávník mohli poctivě a zodpovědně starat, potřebujeme k tomu poctivé nástroje. Především velmi kvalitní sekačku. A jak si takovou sekačku vybrat? Velmi jednoduše.

Velikosti pozemku musí odpovídat velikost sekačky

Každý pozemek je úplně jiný a tudíž je potřeba k jeho specifikaci i stejně přistupovat. Máme-li velkou travnatou plochu bez záhonů či stromů určitě se nám vyplatí koupit si sekačku, která má širší záběr sekání.

Máme-li však menší pozemek se spoustou stromů, záhonů, bazénem a dětským pískovištěm potom potřebujeme spíše sekačku s užším záběrem abychom se dostali do všech možných záhybů. Ve více členěném terénu se poté doporučuje doplnit obyčejnou benzínovou sekačku ještě strunovou sekačkou, abychom dokázali posekat i ouzké cestičky.

Vlastní výkon

I výkon sekačky je velmi důležitý. Mohlo by se totiž stát, že si koupíte krásnou novou sekačku, ale příliš se s ní nadřete protože nebude mít odpovídající výkon k poměru vašeho pozemku a tak na něj jednoduše nestačí. Avšak nemusíte zoufat, máme jednoduchý klíč podle kterého si vybrat odpovídající výkon:

  • pozemek do 500m2,
    • potřebný výkon 4HP,
  • pozemek do 1.500m2,
    • potřebný výkon 5HP,
  • pozemek nad 1.500m3,
    • potřebný výkon 6HP.

Podle velikosti pozemku si vybíráme i velikost sběrného koše. Máme-li menší pozemek a nebudeme-li muset s každým košem běhat několik set metrů, stačí nám koš menší. Naopak u rozlehlejších pozemků je potřeba si vybrat větší sběrný koš.

Nejoblíbenější formy sekaček

V dnešní době je již na trhu mnohou různých sekaček a každá se hodí pro jinou práci na jiném pozemku. Asi nejčastější variantou u rodinných zahrad je obyčejná benzínová sekačka. Elektrické sekačky jsou sice také oblíbené ale především u maličkých pozemků u kterých nevadí tahat za sebou napájecí sňůru.

V posledních letech se též do popředí zájmu spotřebitel dostaly robotické sekačky, které jsou vhodné na malé pozemky nebo jen na následnou úpravu trávníku po samotném sekání.

Naši otcové a otcové našich otců využívali vřetenové sekačky, které měli široký záběr, jednoduchou manuální obsluhu a zároveň během sekání trávník i rovnou pročišťovali. V posledních době se tento typ sekaček opět vrací na trh a můžeme jej najít jak v manuálním tak i v automatickém provedení.

Je-li náš pozemek velmi členěný a máme-li na něm příliš mnoho záhonů a různých překážek, potom rozhodně volíme zvolit si buď velmi malý druh benzínové sekačky nebo strunovou sekačku díky které se dostanete i do těch nejužších zákoutí.

Sdílej článek!

Ještě tu nejsou žádné komentáře, napiš nějaký.

Komentáře


Jméno (požadováno)

Email (požadováno)

WWW